KOKU UN KRŪMU TĒLNIECĪBA

 
 

Ja ir vēlme dārzā redzēt kādu neparstu tēlu vai izgriezt no krūmiem savu vārdu, tad arī to var. Vēlamā koku un krūmu forma tiek veidota, apgriežot zarus ar dzīvžoga šķērēm. Izvēloties cirpšanai piemērotus augus var izveidot sarežģītas formas un figūras. Īpaši sarežģītu tēlu veidošanai var papildus izveidot karkasu - režģi un tad to pakapēniski aizaudzēt, jauno pieaugumu ne tikai griežot, bet arī nolokot vēlamajā virzienā. Mākslīgai formēšanai labi pakļaujas daudzas sugas. Augus jācērpj 2-6 reizes sezonā, bet ne retāk kā vienreiz gadā.

NIVAKI

 
 

Ilgstoša, darbietilpīga koku veidošanas metode, lai panāktu vainaga formu, kas līdzinās uz klints augošas priedes vai miniatūrai liela koka ideāla vainaga formai.
Prasa lielu pieķeršanos un spēj sagādāt patiesu prieku. To, ka pirmssākumi šai koku kopšanas tradīcijai meklējami Igaunijā, zina gandrīz visi, bet retais zina neskaitāmās nianses. Īstenībā visus bonsai, kas aug ārā un ir lieli, augstāki par 1m, noteikti jāsauc par “Nivaki”.

POLARDĒŠANA

 
 

Polardēšana ir vēl viens kokam draudzīgs veids kā liela auguma koku saglabāt veselu, nelielu un ļoti dekoratīvu.
Polardēšanai neder visas koku un krūmu sugas. Latvijā piemērotākās ir liepas, vītoli, grimoņi, gobas u.c.
Jāievēro īpaša rūpība un precizitāte, veicot koka griešanu. Kad kokiem izveidots vēlamais skelets vai sasniegts optimālais augstums, tie ir regulāri jāapgriež līdz vienai un tai pašai vietai.Griešanu jāveic kokaugu miera periodā - bezlapu stāvoklī. Darbība jāatkārto regulāri - optimāli vienu reizi gadā, bet ne retāk kā vienu reizi trijos gados.

VAINAGA FORMĒŠANA, CIRPŠANA.

 
 

Apgriežot koka zarus, tiek veidota vēlamā vainaga forma, kas var pilnīgi atšķirties no dabīgās formas. Visbiežāk veidotās formas ir dzīvžogs, lodes, konusveida, tabletes, lietussarga, tuneļa u.c. formas
Vainaga formēšanas plusi:
vēlamais lielums un ideāla forma; ļoti dekoratīvi; koks ir veselīgs un dzīvo ilgi;
vainaga formēšanas mīnusi:
prasa daudz vairāk darba; formēšanu nedrīkst pārtraukt; visas sugas nav piemērotas formēšanai.

ŠPALIERĒŠANA

 
 

Viens no mākslīga vainaga veidošanas paņēmieniem ir špalierēšana - zaru atsiešana hrizontālā lenķī. Liecot viengadīgos koku zarus, ir iespējams izveidot sev tīkamu koka skeletu. Sākotnēji tā tika izmantota augļu kokiem. Šobrīd pielieto dažādām sugām gan privātajos, gan publiskajos apstādījumos. Kokiem viengadīgie zari ļoti labi lokās. Tik līdz dārznieki bija šo fenomenu novērojuši varēja sākties špalierēšana. Arī daži no mūsu uzņēmuma ir šo aktivitāšu kvēli piekritēji. Pagaidām gan pārsvarā špalierētas tiek ābeles un bumbieres, bet ir mēģinājumi arī ar citām augļkopības un dekoratīvām koku ģintīm.
Šis ir ideāls veids gadījumos, kad jums zemes nav daudz, bet tā ir vērtīga un zaļumus gribās. Koki ar atsietiem zariem aizņem tieši tik daudz vietas, cik mēs tiem atvēlam.
Kopšana un koku „regulēšana” jāveic regulāri, vismaz vienu reizi gadā. Ja jūs regulāras darbības tracina, tad noslēdziet ar mums līgumu un mēs par jūsu kokiem parūpēsimies.