BĪSTAMO KOKU NOZĀĢĒŠANA, CELMU FRĒZĒŠANA

 
 

Dabā koks tāpat kā visas pārējās dzīvās radības reiz beidz dzīvi. Mežā koks nokalst stāvus un tad lēnām noirst vai tiek izgāzts vētrā. Urbānā vidē koka aiziešana var izvērsties par dramatisku pasākumu.
Vēlams pēc stiprākām vētrām pievērst uzmanību vecākajiem un lielākajiem jūsu īpašuma kokiem. Ja tie šķiet aizdomīgi, uzaiciniet ciemos profesionāli, kas spēj izvērtēt situāciju. Rezultātā koku nozāģē brīdi pirms tas pats gāžas. Profesionālis to izdara skaisti ar vērienu un bez cietušajiem.
Piedāvājam saskaldīt koku malkā un izfrēzēt celmu. Ja vieta ir piemērota lielam kokam, tad pirms jauna dižstāda iestādīšanas vēlams nomainīt vismaz dažus kubikmetrus augsnes un izvēlēties piemērotāko sugu. Varam ierīkot arī zālienu nofrēzētā celma vietā, tomēr ne vienmēr celmu obligāti vajag nofrēzēt. Ir dārzi un situācijas, kur celms var netraucēt, pat bagātināt vidi. Lēmums paliek jūsu ziņā.

KOKU STIPRINĀŠANA UN SIEŠANA

 
 

Bīstamiem kokiem, kuriem ir vairākas galotnes vai lieli sānzari, ne vienmēr zāģēšana ir labākais risinājums. Ir reizes, kad bīstamās koka daļas labāk stiprināt ar statiskajām vai dinamiskajām sistēmām. Dinamiskās sistēmas atšķirībā no statiskajām sistēmām neizjauc koka dabīgo, nestabilo vietu nostiprināšanas mehānismu.
Vainaga atsiešana ar dinamisko sistēmu:
Koka vainaga nostiprināšanu veic, izmantojot speciāli koku kopšanai izstrādātas virves. Gan lielu un smagu skeletzaru gadījumā, gan dubultgalotņu un ieplaisājušu stumbru situācijās, vainaga atsiešana ir visefektīvākā sistēma koka drošai saglabāšanai.
SIA LABIE KOKI importē koku drošināšanas materiālus, tāpēc mums ir pieejams ļoti plašs sortiments - 2t,4t un 8t dinamiskās sistēmas ar 5% un 20% elastību, kā arī speciālas štropes ar pārslodzes indikatoru.
Statiska koku nostiprināšana:
Šis koku nostiprināšanas veids noteikti neder kā profilaktisks jeb jaunu un vitāli augošu koku stiprināšanai. Tomēr ir gadījumi, kad koku vislabāk nofiksēt tieši statiski – šādās reizēs tiek izmatotas troses, vītņstieņi, caurules, koka stutes u.c.

DIŽKOKI

 
 

Dižkoki ir koki, kuru kopšana var prasīt daudz laika un var neprasīt neko. Viss ir atkarīgs no konkrētā koka. Tomēr zinot to, kā šādi koki parasti mirst, ir grēks neiejaukties tajos gadījumos, kad ar arborista zināšanām un spējām var pagarināt un vairot šo nenovērtējamo Latvijas dabas bagātību. Dižkoku kopšana var būt ļoti sarežģīta. Arī mēs reizēs, kad tiekam piesaistīti kāda dižkoka mūža pagarināšanā, konsultējamies ar kolēģiem Zviedrijā, Vācijā un citur pasaulē. Jo arī mums katrs no šiem kokiem ir ļoti dārgs un eksperimentiem tā nav īstā vieta.
Dižkoki ir nenovērtējams kultūras piemineklis. Valsts nozīmes dižkoku parametrus nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 264 , bet vietējās nozīmes dižkoku parametrus nosaka pašvaldību saistošie noteikumi.
Vēlams septiņas reizes izvērtēt koka kopšanas nepieciešamību, tādēļ lēmumu pieņemšanu labāk uzticēt speciālistu grupai.

AUGĻU KOKI

 
 

Augļkopības nozare principiāli atšķiras no pārējo koku kopšanas, jo tikai augļkopībā kokus kopj augļu dēļ. Līdz ar to vainaga veidošanas paņemiens ir atšķirīgi.
Augļkokiem galvenokārt vainagu veido:
lai raža būtu viegli novācama, aizsniedzama;
lai raža būtu kvalitatīva (noformēšana, vienmērīgs izgaismojums);
lai iegūtu lielāku ražu no hektāra (privātā dārzā no viena koka);
intensīvi kopjot augļukokus, apgriešanu veic regulāri, pat vairākas reizes gadā ;
ir reizes, kad augļkokus audzē galvenokārt izskata dēļ (ziedi, vainags, augums).